facebooktwitterrssyoutube

 

Gazimağusa
Sunny
27°C
Sıkça Sorulan Sorular - Merak Ettikleriniz

Kuzey Kıbrıs’ta 3 çeşit koçan bulunmaktadır;

  • Türk Koçan: Kıbrıslı Türk’ün 1974’ten önce sahip olduğu konuta/ arsaya ait olan koçandır.

  • Eşdeğer Koçan: 1974’ten önce Rum kökenli kişilere ait olan, fakat 1974’ten sonra Güneyden gelen Türklere Güneydeki yerlerine karşılık olarak verilmiş konut/ arsa koçanıdır.

  • Tahsis Koçan: 1974’den önce Rum kökenli kişilerin sahip oldukları, 1974’den sonra devletin kiraladığı konut/arsa koçanıdır.

İnşaatlar tamamlanıncaya kadar, profesyonel mühendis ve görevliler, emek ve malzeme yönünden inşaatları düzenli olarak kontrol etmektedir.

İnşaat bitiminde Elektrik Kurumu İlgili Belediye ve İlgili Kaza Kaymakamlığı’ndan nihai onay alınmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta konut veya ev alacağınız zaman devlete ödemek durumunda olduğunuz vergi ve harçlar vardır. Bu ödemelerin %5' i KDV olarak evin teslimi sırasında, %6.25 ve %6 'sı da stopaj ve devir harcı olarak alınır.

Alıcı ve satıcı satış sözleşmelerindeki yükümlülüklerini yerine getirdiğinde, satıcı konutun mülkiyetini konutun bulunduğu Kaza Tapu Dairesinde alıcıya devreder.

Eğer alıcı başka bir milliyetten ise Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ev alabilmesi için Kıbrıs Türk kesimi makamlarından (ya da bakanlar kurulundan) izin almalıdır.

Eğer izin geç çıkacak ise; satıcı şirket alıcının adına ipotek verebilir ya da bölge tapu kadastro müdürlüğüne evin 3. şahıslara devredilmeyeceğini belirten bir kontrat imzalayarak kayıt yaptırabilir.

When you are going to buy a residence or house in North Cyprus you are required to pay state taxes and fees. The 5% of payment is for KDV (Value-added tax) during delivery of home, and 6.25% and 6% for withholding and transfer tax fees will be deducted.